Małgorzata Rejmer: Bałkańskie traumy i baśnie dla dorosłych
Pisarka, reportażystka. Urodzona w 1985 roku w Warszawie. Absolwentka studiów kulturoznawczych w ramach MISH UW.
Debiutowała w 2009 roku powieścią Toksymia, za którą była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody PTWK. Autorka dwóch książek reporterskich: Bukareszt. Kurz i krew (2013) o Rumunii oraz Błoto słodsze niż miód (2018) o Albanii. Za Bukareszt. Kurz i krew Rejmer otrzymała Nagrodę „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, Nagrodę Literacką Gryfia i Nagrodę TVP Kultura. Błoto słodsze niż miód przyniosło jej Paszport „Polityki”, Nagrodę im. Kościelskich i Nagrodę im. Arkadego Fiedlera. Wielokrotnie nominowana, m.in. do Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody im. Beaty Pawlak, National Geographic Traveler i innych. Wyróżniona tytułem Młodej Ambasadorki Polszczyzny. W roku 2023 nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej książka Ciężar skóry – zbiór dziesięciu opowiadań prozatorskich. Akcja zawartych w nim fikcyjnych opowieści dzieje się w Polsce, Kosowie i Albanii.
Małgorzata Rejmer przez kilka lat mieszkała w Tiranie. W swoich książkach skupia się przede wszystkim na rzeczywistości społecznej Europy Środkowo-Wschodniej i Bałkanów, doświadczeniu życia w systemach opresyjnych, pamięci historycznej, uwikłania w historię i politykę, pracy z traumą.
Pisanie fikcji mnie nie obciąża, bo nawet tworząc najtrudniejsze opowieści, mam nad nimi pełną kontrolę i potrzebuję ledwie kilku dni, żeby zostawić za sobą bohatera, którego stworzyłam i oczyścić się z jego emocji. Dużo trudniej jest w przypadku pisania reportaży, bo często stykam się z cudzym cierpieniem, opisuję je, ale na głębszym poziomie jestem wobec tych tragedii bezradna – tak mówiła o swoim pisaniu w wywiadzie dla czasopisma „Elle”.
Spotkania 7.06 odbędą się na festiwalu Granatowe Góry w Wiśle. Zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Rejmer o godz. 13.30 (Scena w Bibliotece).